За підсумками 2021 року в Україні нараховується близько 45 000 домогосподарств, які використовують сонячні батареї та заощаджують на рахунках за електроенергію. Загальна потужність таких сонячних станцій більше 1,2 ГВт.
>
В цілому за минулий рік більше 15 000 українських сімей встановили станції на свій будинок, що майже вдвічі перевищує показники 2020 року. Такий активний розвиток сонячних технологій призвів до нових правил регулювання та підтримки у сфері відновлювальної енергетики в Україні. Розповімо про 3 найочікуваніші зміни у сонячній енергетиці у 2022 році:
Регулятор встановив “зелені” тарифи на 2022 рік
Наприкінці минулого року різні ЗМІ поширювали інформацію щодо нових “зелених” тарифів на 2022 рік, які нижче, ніж мали бути.
Насправді ж тарифи залишились ті самі. Кожен квартал НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) робить перерахунок “зеленого” тарифу у гривню по курсу євро, що й було зроблено і цього разу.
Зокрема, для промислових станцій, встановлена потужність яких не перевищує 150 кВт, “зелений” тариф на електроенергію, вироблену сонячними установками, становитиме близько 5,04 грн/кВт·год. (без ПДВ) для станцій, введених в експлуатацію у 2019 році.
Для приватних сонячних станцій, потужність яких не перевищує 30 кВт, “зелений” тариф НЕ знижуються. Ось тарифи на I квартал 2022 року для власників домашніх станцій, які введені в експлуатацію:
Нова система держпідтримки Net Billing замінить “зелений” тариф
У жовтні 2021 року Міністерство енергетики повідомило про створення нової системи підтримки виробників електроенергії з відновлювальних джерел – Net billing.
АЛЕ:
– договори за “зеленим” тарифом, укладені до введення Net Billing, будуть діяти на старих умовах
– перехід на нову систему займе певний час, тому що наразі вона знаходиться в стадії розробки та не узгоджена з державою.Іншими словами, власники сонячних станцій користуватимуться старою системою держпідтримки, а у тих, хто тільки планує встановити станцію, є шанс оформити “зелений” тариф до остаточного введення Net billing.Зростання тарифів на електроенергію для підприємств
Прогнози для власників бізнесу на 2022 рік, на жаль, не найсприятливіші. Так як тарифи на електроенергію для підприємств не є фіксованими, вони, швидше за все, продовжать зростати і цього року. У деяких підприємств тариф вже досягає 6 грн/кВт·год. На жаль, зростання може призвести до того, що власники малого бізнесу змушені будуть призупинити свою діяльність.
Перехід на альтернативні джерела енергії може стати довгостроковим рішенням проблеми високих тарифів. Встановлюючи сонячну станцію на своє підприємство, власники бізнесу зможуть заощаджувати до 70% на рахунках за електроенергію.
Висновки
Для власників приватних будинків такої вигідної моделі підтримки виробників з відновлювальних джерел енергії як зараз вже не буде. Ті, хто встигнуть підключити свої станції до скасування “зеленого” тарифу, отримують кращі умови та зароблятимуть на сонячній енергетиці до 2030 року. Тому у 2022 році слід очікувати абсолютні рекорди по кількості нових підключень сонячних станцій до “зеленого” тарифу.