Серед усіх джерел енергії Сонце є найбільш вигідним та перспективним. Його енергія невичерпна ще на найближчі 6 мільярдів років, її видобуток безкоштовний. Сонце може заживити усю планету, адже за одну годину до неї доходить достатня кількість енергії, щоб на рік забезпечити електроенергією усе населення Землі.
В українських реаліях існують свої недоліки та переваги встановлення сонячних батарей.
Умовно їх можна розділити на три категорії:
- витрати;
- ефективність в умовах українського клімату;
- екологічні аспекти.
Ми пропонуємо зупинитись на кожному з цих пунктів та розібрати детальніше усі плюси та мінуси цієї технології.
Окупність сонячної енергії
Витрати на виробництво фотоелементів для сонячних батарей з кожним роком знижуються, і ця тенденція зберігається. Це означає, що вартість батарей продовжує падати – спеціалісти прогнозують, що до 2023 року кіловат енергії Сонця наздожене у ціні традиційні аналоги.
До того ж, видобуток електроенергії таким шляхом дозволить швидко швидше окупити станцію: держава зацікавлена у придбанні чистої енергії.
Клімат
Логічно, що максимум енергії накопичується за сонячні місяці з середини весни до середини осені. Для українського клімату характерна висока сонячна активність практично на всій площі країни. Навіть у пасмурну погоду, характерну для більш холодних періодів, сонячна енергія не перестає вироблятися, хоча і робить це з меншою ефективністю.
Найбільш висока сонячна активність спостерігається традиційно у більш південних областях України: Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській та Дніпропетровській. Високий рівень інсоляції робить територію України привабливою для розвитку технологій виробництва чистої енергії, а “зелений тариф” дозволяє робити це вигідно.
Наскільки це екологічно?
Сонячні панелі дозволяють виробляти чисту енергію з невичерпного джерела, зменшуючи кількість шкідливих вибросів в атмосферу у процесі виробництва електроенергії традиційними способами.
Незважаючи на очевидну екологічність самої технології, сонячні батареї все ще наносять шкоду навколишньому середовищу. У їх виробництві використовуються певні токсичні матеріали, їх транспортування залишає значний углеродний слід, і досі немає чіткої визначеності у тому, як правильно утилізувати сонячні панелі
Але не все так погано – зараз розробляються та покращуються варіанти безпечної утилізації сонячних батарей. А з тим, як вчені трудяться над підвищенням ефективності фотоелементів зі застосуванням досягнень сучасної фізики, немає сенсу сумніватись у тому, що такий вид видобутку електроенергії стане в рази екологічніше.
Сонячній енергетиці є куди розвиватись, і їй уже зараз приписують майбутнє енергетичної галузі.