Існуючі різновиди батарей
Залежно від структури використовуваного матеріалу виділяють три види батарей: монокристалічні, полікристалічні, і тонкоплівкові або гнучкі. Найпоширенішими вважаються два перших види. Їх ми і розглянемо докладніше.
Всі типи панелей виготовлені з кремнію.
Монокристалічні не мають домішок, але варто відзначити, що при їх виготовленні використовують бор, який все ще є предметом дискусій про екологічність виробництва сонячних панелей. З цих матеріалів отримують розплав, куди занурюють початковий кристал, потім за мірою його росту обережно підіймають і витягують заготовку. Її нарізають на пластини темно-синього або чорного кольору. Ефективність таких панелей досягає 23%.
Полікристалічні батареї мають схожий процес виготовлення, але при цьому використовується кремній меншої чистоти, а також технологія охолодження кремнієвої пластини, що значно здешевлює виробництво. Колір такої панелі яскраво-синій, в деяких випадках — сріблястий. Через наявність неоднорідного полікристала ефективність таких пристроїв становить не більше 18%.
Принцип роботи сонячних панелей
Щоб зрозуміти, як працюють батареї, не потрібно заглиблюватися в курс фізики чи вивчати складну для розуміння виробничу документацію. Процес перетворення УФ-випромінювання в електрику можна пояснити простими словами.
Кремнієва пластина виконує роль фотоперетворювача, який трансформує енергію сонця в електрику. Вона має 2 частини: одна заряджена електронами, інша порожня. Між ними є простір, яке заважає електронам перейти з зарядженої зони в “порожню”. При потраплянні світла на панель, електрони починають рухатися, утворюючи постійний струм, а встановлений під пластинами інвертор перетворює цей струм в перемінний.
Можливості сонячних батарей
В Україні для власників домашніх сонячних електростанцій пропонується “зелений тариф”, під яким розуміється фінансування надлишків енергії державою.
Кожен кіловат невикористаної сонячної енергії можна продати за 16-18 євроцентів, що дозволяє за рік отримати до 5ООО євро. Виплати за "зеленим" тарифом залежать від двох чинників: правильності налаштування сонячних панелей у потрібній кількості і раціональності використання електроенергії вашим домогосподарством.