Враховуючи, що 45% Європи залежить від газу для опалення, це, безперечно, надзвичайна ситуація. Іноді може здатися банальним припустити, що з таких обставин «потрібно винести уроки», але дуже важливо, щоб світові лідери розуміли геополітику, яка вплинула на створення цього конкретного монстра.
Складові зимової кризи у ЄвропіПричина кризи полягає в тому, що всі надзвичайні обставини, за якими Європа має забезпечити стабільне постачання газу, вийшли з ладу в один і той же час.
Європа не є основним виробником внутрішнього газу і в часи високого попиту змушена покладатися на імпорт через російські трубопроводи або морські вантажі з Америки чи Близького Сходу. Усі ці три «шляхи виходу на ринок» наштовхнулися на камені спотикання.
Внутрішнє постачання: із двадцяти найбільших країн світу з видобутку природного газу лише дві знаходяться в межах континентальної Європи – Норвегія та Нідерланди. З них найбільше в Європі газове родовище знаходиться в Гронінгені, Нідерланди, об’єкті, який забезпечував ЄС стабільними та надійними постачаннями до останніх років.
Покликаний стати важливим постачальником, Гронінген останнім часом створює проблеми для уряду Нідерландів. Оскільки попит зріс, рівень газу в родовищі знизився, що спричинило землетруси, які пошкодили будинки та підприємства в околицях.
З огляду на це, родовище зараз викачує на три чверті менше, ніж у 2018 році, і було оголошено, що видобуток повністю припиниться в 2022 році. З огляду на те, що Гронінген щозиму задовольняє приблизно 10% потреб Європи в енергії, це значний показник, який вдарил до континентальної самодостатності.
Морські вантажі: ні для кого не секрет, що світова спільнота по праву тиснула на Китай, щоб він відмовився від вугілля. Однак частковий успіх цих кампаній призвів до того, що Китай конкурує за ті ж ресурси газу, що й Захід.
Щоб розглянути попит, Китай підключає до газової мережі до 15 мільйонів будинків на рік, що є еквівалентом додавання ще однієї Португалії чи Греції до цієї суміші. Усі ці домогосподарства, які нещодавно підключені, потребують постійного постачання, і, як наслідок, ринок стає більш конкурентним, що робить поставки газу до Європи набагато менш надійними.
Російський газопровід: третина поставок газу в Європу надходить безпосередньо від російського монопольного постачальника газопроводів «Газпрому», підтримуваного державою.
Зараз Європа відчуває на собі наслідки російської енергетичної гри, коли «Газпром» відмовляється відправляти необхідні поставки через Україну.
Деякі вважають, що російська проблема з постачанням є законною, оскільки російські поставки скоротилися до низького рівня після довгої та жорстокої зими минулого року, але інші вважають, що в грі діє політика. Якщо останнє, то план гри, ймовірно, буде тактикою тиску, щоб змусити Європу схвалити трубопровід, який обходить Україну і перетинає безпосередньо Балтійське море.
У будь-якому випадку Європа не зможе залежати від російського газу цієї зими.
Дослідження, яке демонструє важливість якнайшвидшої декарбонізаціїЯкщо врахувати все вищесказане, стає очевидним, що Європа – континент, багатий різноманітними ландшафтами та погодними системами, провідними світовими технологіями та амбітними цілями з нульовим результатом – має якнайшвидше зменшити свою залежність від викопного палива.
Рут Чепмен, доктор наук із відновлюваних джерел енергії, каже, що «критики виробництва відновлюваної енергії часто посилаються на її «ненадійну» природу, але, чесно кажучи, якщо поєднання відновлюваних джерел енергії використовуватиметься масово, завжди буде пропозиція. Цього не можна сказати про газ. Іншою важливою перевагою є те, що пропозиція локалізована і не загрожує глобальною конкуренцією чи монополіями, які грають в ігри влади.
Інша міфологія полягає в тому, що відновлювані джерела енергії порівняно дорожчі. Але насправді сонячна та вітряна енергія стабільно лідирують з точки зору найдешевшої вартості одиниці. Навіть без багатосторонньої катастрофи з постачанням газу в Європу цього року газ коштує дорожче».
Іноді для мобілізації системних і тривалих змін потрібна криза. Європейські лідери можуть зробити найкраще для своїх країн, і прогрес у цій сфері може бути відносно швидким. Будемо сподіватися, що зима 2022 року буде краще забезпечена відновлюваними джерелами енергії, що звільнить усіх з-під тиску політики, глобальних монополій і скорочення поставок.
Це має сенс.
Матеріал взят з сайту Renewableenergyworld:
https://www.renewableenergyworld.com/policy-regulation/european-energy-crisis-proves-the-lie-of-stable-fossil-fuels/Щоб дізнатися, скільки ви зможете заощадити на сонячній енергії для свого будинку — пройдіть
онлайн-тест.